*Single/double wearable breast pump: it can be used for single breast suction, and it can also be connected to silicone tube to realize simultaneous breast suction on both sides. The functional operation can be freely selected according to different application scenarios.
*Multi setting function: 3 modes and 9 levels. Massage mode stimulates the breast and helps to suck quickly, comfortably and painlessly. The pumping mode simulates real baby sucking. The easy to operate LCD screen has 9 adjustable intensity levels and memory function
*Easy to clean and ultra quiet: except for electrical parts, each part of the breast pump can be flexibly assembled, disassembled and cleaned. The sound of the host when working is less than 40 dB, which will not interfere with the baby's sleep
*Backflow prevention design: Silicone Valve helps prevent milk leakage and breast milk contamination. The wearable electric breast pump adopts a closed system to completely separate breast milk from the breast pump, so there is no need to worry about leakage, prevent breast milk infection and keep it fresh.
*Food grade silicone: the hands-free breast pump is made of food grade PP and soft silicone. It does not contain BPA, ensuring that breast milk is 100% safe for babiesms.
| Name | double wearable breast pump |
| Feature | wearable, anti-reflux, portable, BPA free |
| Material | PP+silicone, BPA free |
| Capacity | 150ml |
| Power Type | lithium battery |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Voltage | 5V |
| Power | 3W |
| Certificate | CE,RoHs |
| MOQ | 1 carton(36pcs) |
| Color | white |
| Packing | color box+carton |
| OEM | welcome |











